Turizm Sektöründe İşverenlerin ve Çalışanların Uyum Yeteneklerinin Arttırılması Projesi

Neden Eğitim?

Bildiğiniz üzere…

Siz ve çalışanlarınız işletmenizin en önemli varlıklarısınız. Başarılı olmak için çok çalışabilirsiniz, ancak personelinizi doğru şekilde eğitmiyorsanız, işiniz asla istediğiniz seviyeye çıkmayacaktır. Zaman, para ve çabanızı en önemli varlıklarınızın eğitim ve motivasyonuna ayırın. Projemiz işte tam da bu süreçte size ve işinize destek olmaya hazır!

Eğitim, çalışanlarınızın kafasında yeni fikirler oluşturur. Eğitim bir insanı tutum, davranış, etkinlik ve etkililik açısından değiştirir ve yeni fikirler üretmesini, yaratıcı ve yenilikçi olmasını sağlar ve ufkunu genişletir. Eğitim, gerekli uygulamaları hayata geçirmenizi sağlayacak ve işiniz istediğiniz hizmet standartlarına ulaşacaktır. 

Gelişmenin tek yolu çevrenizde iyi insanlar olmasıdır!


Eğitim Kuponu Nedir?

Kuponlar, önceden tanımlanmış mal veya hizmetlerden yararlanmayı sağlamaktadır. Kuponlar genellikle havaalanında gümrüksüz alanlarda geçen 'hediye kuponu' ya da turizm sektöründe kullanılan 'otel kuponu' olarak bilinir. Son yıllarda birçok ülkede kupon kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. En geçerli kupon çeşidi mesleki eğitim alanında kullanılan eğitim kuponlarıdır. Ancak, Türkiye'de mesleki alanlarda kullanılan kupon sistemi oldukça yenidir. Turizm sektörünün güçlendirilmesine ilişkin çalışan/işverenler için bir hizmet ve sektör teşvik mekanizması olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı için kupon sistemi yeni bir araçtır.

Proje kapsamında, mesleki eğitim kuponu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli turizm işletmelerindeki çalışanlar tarafından kullanılacaktır. Bu kuponlar belirli eğitim merkezlerinde değiştirilebilmektedir. Kupon, belgeli işletme çalışanlarının yüksek kalitede mesleki eğitim almasına olanak verecek, böylece işletmenin ve işverenlerin hizmet kalitesi artacaktır. Çalışanlarına eğitim yoluyla yatırım yaparak, işverenler aslında kendi işlerine yatırım yapacaklarından emin olmalıdırlar! 

Eğitimin zor olduğunu düşünüyorsanız… bir de kaybetmeyi deneyin!

Eğitim Kimlere Verilecektir?

Çalışanlarınız için…

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı belgesine sahip bir işletmenin (otel, restoran ve/veya bar) sahibi ve/veya yöneticisiyseniz, çalışanlarınız için Eğitim Programı'na başvurabilirsiniz. Eğitim Programı, tam zamanlı ve/ya yarı zamanlı Departman Müdürleri altındaki çalışanlarınızın mesleki beceri seviyelerini artırmak amacıyla düzenlenmektedir.  İlgili kişinin işletmenizde çalıştığına ya da işten ayrılmadan önce en az 6 ay çalıştığına dair belgelerle, yarı-zamanlı ve mevsimlik çalışanlarınız da eğitim programına katılmak için eğitim kuponu alabileceklerdir. Eğitim kuponuna başvururken çalışanınızın kimlik numarasını bildirmeniz zorunludur. 

Öğrenmek sonsuz bir hazinedir!!!


Kimler, Nasıl Başvurabilir?

Yönetici olarak siz…

Bir yönetici olarak en büyük riskin kaçırılan fırsatlar olduğunu bilirsiniz. O yüzden bu fırsatı sakın kaçırmayın! Bu programa sadece T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli işletmelerin (otel, restoran veya bar) işvereni ve/veya yöneticisi kendi çalışanları için ve onlar adına başvurabilir. Çalışanlar bireysel başvuruda bulunamazlar. Ek eğitim almak isteyen bir çalışan iseniz, yöneticinizden yardım isteyin. Eğitim kuponuna başvurmak için lütfen tıklayınız.

Eğitim Beklentileriniz?

Eğitim kalitesi…

Projenin düzenleyeceği eğitimlere katılmanın işletmenize ve çalışanlarına sağlayacağı yararlardan bazıları:

 1. İşletmenizde, işinizi daha verimli hale getirerek müşteri memnuniyetini artıracak nitelikli çalışanlarınız olacaktır.  Unutmayınız, çalışanlarınıza yatırım yapmak işinize yatırım yapmak demektir böylelikle kârınız da artacaktır.
 2. Çalışanlarınıza değerli olduklarını gösteriniz. Bunun karşılığında çalışanlarınız size ve işletmenize daha çok bağlılık göstererek verdiğiniz değere karşılık vereceklerdir.
 3. Çalışanlarınız modern müfredata dayanan ve nitelikli eğitmenlerin vereceği kaliteli mesleki eğitimlere katılacaklardır. Bu eğitimler, Avrupa Eğitim Kalite Standartları'na uygun olarak verilecek ve izlenecektir.
 4. Çalışanlarınız eğitim bitiminde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayladığı bir Eğitim Sertifikası alacaktır.
 5. Çalışanlarınızın alacağı mesleki eğitim, kısa vadeli bir yatırım olarak görülse de işletmenize uzun vadeli faydaları olacağını hatırlayınız.
 6. Projenin düzenleyeceği mesleki eğitim programına katılan çalışanlarınız Mesleki Yeterlilik Sınavına girme fırsatını da yakalayacaklardır. Ayrıca sınavı geçen çalışanlarınız, işletme masraflarının azalmasını sağlayacak sosyal sigorta indirimlerinden yararlanmanıza olanak sağlayacaktır.
 7. Hijyen ve İş Güvenliği eğitim modülleri, çalışanlarınızın belirli bir yüzdesinin zorunlu olarak alması gereken eğitim koşullarını sağlamaktadır.
KEŞKE dememelisiniz sadece BAŞARACAĞIM demelisiniz!​

Eğitim Konularımız Nelerdir?

Tam olarak ihtiyacınız olanı sunuyoruz…

Tüm eğitim programlarımız, Türkiye turizm sektörü kapsamında gerçekleştirilmiş eğitim ihtiyaçları analizi sonucunda ortaya çıkan piyasa taleplerine dayalıdır. Çalışanınızı kısa süreliğine eğitime yolladığınız zamanlarda işletmenizde çalışamayacaklarının bilincindeyiz. Ancak eğitim programlarımızı, işinizin ihtiyaç ve özelliklerine göre tasarladık. Çalışanlarınızın devamsızlığını azaltan 30 saatlik geniş kapsamlı modern eğitim modülleri sunuyoruz. 

 

Başarı,  çabayla gelecektir!

Yönetici Eğitimi Programımız

Asıl zorluk lider olmaktır!

"Ortalamanın üzerinde olabilmek". Birçok yönetici, eğitimi rekabetçi ve stratejik bir yaklaşım değil de gereksiz bir harcama olarak görür. Ancak müfredat önemli performans ölçütlerini yansıttığında, Yönetici Eğitimi Programları turizm işletmeleri için daha büyük bir değer taşıyacaktadır. Somut çıktıların test edilmesi çok önemlidir. Proje, tecrübeli, saygın yerli ve yabancı eğitmen ve konuşmacıların desteğiyle Yönetici Eğitim Seminerleri düzenleyecektir. Turizm sektöründeki profesyonel kişiler için turizm yönetimine ilişkin kapsamlı eğitim seminerleri düzenlenecektir. 

 

Kendiliğinden olan hiçbir şey yoktur! Oldurmak zorundasınız!

Eğitim Kurumlarımız Hangileridir?

Kaliteden hiçbir zaman ödün vermeyiz!

Proje kapsamında akredite edilen tüm eğitim kurumları adil ve şeffaf AB rekabetçi seçim sürecine uygun olarak belirlenmiştir. Her eğitim kurumu yüksek kalitede mesleki eğitim garantisi vermektedir.

En iyi öğretmenler, kalpleriyle ve tecrübeleriyle öğretenlerdir.​


Sıkça Sorulan Sorular

Birçok sorunuz olabilir:

Eğitim programımızla ilgilen kişilerden gelen bazı sorular aşağıda yer almaktadır.

Umarız siz de sorularınızın cevabını bulursunuz. Daha fazla soru için Sayın Ece Taşlıca​ ile bağlantı kurabilirsiniz.

E-Posta: ecetaslica.giz@gmail.com​

 • Kimler eğitim kuponuna başvurabilir?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli işletmenin (otel, restoran veya bar) sahibi ve/ya yöneticisiyseniz, eğitim kuponu için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğitim Programı, tam zamanlı ve/ya yarı zamanlı Departman Müdürleri altındaki tüm çalışanlarınızın mesleki beceri seviyelerini artırmak amacıyla düzenlenmektedir. Kişinin işletmenizde çalıştığına ya da işten ayrılmadan önce en az 6 ay çalıştığına dair resmi belgeleriniz varsa, yarı-zamanlı ve mevsimlik çalışanlarınız da programa katılmak için eğitim kuponu alabilir. Eğitim kuponuna başvururken çalışanınızın kimlik numarasını bildirmeniz zorunludur.

 • Eğitim kuponu için nasıl başvuruda bulunabilirim?

Yalnızca T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli işletmenin (otel, restoran veya bar) işveren ve/ya yöneticisi, çalışanları adına ve onlar için başvuruda bulunabilir.  Çalışan doğrudan başvuru yapamaz. Ek eğitim almak isteyen bir çalışan iseniz, lütfen Yöneticinizden yardım isteyin. Eğitim kuponuna başvurmak istiyorsanız lütfen tıklayınız.

 • Eğitim kuponu için ne zaman başvuruda bulunabilirim?

Eğitim kuponu için, online sistemimiz üzerinden istediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. Kupon Başvuru fonksiyonunu, internet sitemizin ana sayfasında bulunmaktadır. Bir diğer yolda aşağıdaki linki tıklamanızdır. Kupon Başvuru Fonksiyonu

 

 

 • Eğitim kuponuna başvururken işverenin herhangi bir ödeme yapması gerekiyor mu?

Eğitim kuponu, tüm eğitim materyalleri dâhil, bütün masrafları karşılayacaktır. Çalışanınızın başka bir şehirdeki eğitime katılma durumu söz konusu olduğunda, eğitim kuponu eğitim süresince tam pansiyon konaklamayı da kapsayacaktır.

İşveren tarafından, sadece çalışanın eğitim kurumuna gidiş-geliş ulaşım masrafları karşılanacaktır.

 • Kupon başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Eğitim kuponu verebilmek için projenin, kişinin işletmenizde çalıştığına ya da işten ayrılmadan önce en az 6 ay çalıştığına dair (son ödenen sosyal sigorta dekontu) kanıt dokümana ihtiyacı vardır. Eğitim kuponuna başvururken çalışanınızın kimlik numarasını bildirmeniz zorunludur. 

 • Çalışanlar eğitime ne zaman başlayabilir?

Nisan 2015'ten itibaren çalışanlarınızın kayıtlarını yaptırabilirsiniz. Başvurunuzun T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kabul edilmesi durumunda, proje ofisimiz kurumunuzla temasa geçerek eğitim planlamanızı sizinle birlikte yapacaktır. 

 • Eğitim kuponu aldım ancak eğitime katılamayacağım. Bu durumda ne yapmalıyım?

Siz önceden Eğitim Kuponu aldınız ancak;

 • Çalışanınız eğitime zamanında katılamayacak ya da
 • Çalışanınız özel bir sebepten dolayı eğitime katılamayacak ya da
 • Eğitimi başka bir çalışanınız alsın istiyorsunuz. 

Bu gibi durumlarda, projeyi yürüten ekibi derhal haberdar etmeniz gerekmektedir. Sizin aldığınız Eğitim Kuponu kimseye AKTARILAMAZ.

Bu nedenle, proje mevcut kuponu iptal eder ve sizin durumunuza uygun yeni bir kupon verir. Bu, basit ve kolay bir yöntemdir. 

 • Eğitim kuponunun parasal değeri var mıdır?

Eğitim kuponunun parasal değeri vardır ancak bu basılı kuponun değeri değildir. Eğitim Kuponu yalnızca belirli tarih ve yerdeki mesleki eğitime katılma olanağı sağlar. Eğitim masrafları %100 karşılanmaktadır ve eğer çalışanınızın eğitimin verileceği şehirde konaklaması gerekiyorsa, kupon onun eğitim süresince tam pansiyon konaklama masraflarını da karşılayacaktır.

İşveren ve/ya çalışan eğitim kuponunu nakit paraya ÇEVİREMEZ.

 • İşletme sahipleri ve yöneticiler kendi eğitim ihtiyaçları için de Eğitim Kuponu alabilirler mi?

Evet. Proje tecrübeli ve saygın yerli ve yabancı eğitmen ve konuşmacıların desteğiyle Yönetici Eğitimi Seminerleri de düzenleyecektir. Turizm sektöründeki profesyonel kişiler için turizm yönetimine ilişkin kapsamlı eğitim konuları hazırlanıp, seminerler gerçekleştirilecektir.  Eğer bir yöneticiyseniz ve bilgi seviyenizi yükseltmek istiyorsanız,  Yönetici Eğitimi Menümüze bakınız.

 • Çalışanlar projenin verdiği eğitimler dışında başka eğitimlere katılabilir mi?

Çalışan sayınız 10'dan azsa işletmenize ya da işletmenize yakın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli diğer işletmelerden gelecek en az 10 çalışan bulamazsanız maalesef böyle bir imkân sunulamamaktadır. Lütfen eğitim talebinizi proje ekibimize bildiriniz. Proje ekibi sizin talebinizi karşılamak üzere uygun eğitmen ve eğitim kurumu bulmaya çalışacaktır. Bizimle temasa geçmeniz yeterlidir.

 • Eğitim sertifikası Türkiye Cumhuriyeti'nde geçerli midir?

Çalışanlarınıza T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayladığı Eğitim Sertifikası verilecektir. Buna ek olarak, mesleki eğitim programına katılan çalışanlarınız Mesleki Yeterlilik sınavına girme fırsatı yakalayacaktır.  Sınavı geçen çalışanlarınız, işletme masraflarını azaltacak belirli vergi ve sosyal sigorta indirimlerinden yararlanmanızı da sağlayacaktır.

​ 

Copyright © 2014 TUYUP. All rights reserved.
‘Bu yayının içeriğinden yalnızca Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, International Services liderliğindeki Konsorsiyum sorumludur, söz konusu içerik hiçbir şekilde Avrupa Bilriği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşleri olarak değerlendirilemez.’’
Yukarı